2018 Events Calendar


 Date  Event Venue Closing Date
 FEBRUARY
 11 February  2018 Tumbling Qualifying Competition 3 & 4  Palmer's Gym  4 February
 18 February  Aerodynamix Aerobics Invitational  Aerodynamix Gymnastics  TBC
 18 February  Grips WAG Level 7 - 10 Invitational  Grips Gymnastics  26 January 
 24-25 February  Prahran RG Invitational  Prahran RG  1 February
 24-25 February  WAG Judges Invitational (ALP 7-10)  YMCA Geelong - Newtown  24 January
MARCH
 3-4 March  MAG HPC Senior Invitational  Victorian MAG HPC  1 February
 4 March  AER State Trial 1  Aerodynamix Gymnastics  31 January 
 4 March  Eastern WAG Invite (ALP 7-10)  Eastern Gymnastics Club  4 February
 4 March  State Team Qualifying Competition  Rowville Community Centre  12 February
 10-12 March  WAG State Trial 1 (ALP 7-10 & Future - Senior International)  Waverley Gymnastics Centre  7 February
 11 March  BTYC MAG Level 5-Senior Invite  BTYC Gymnastics Club  9 February
 12 March  RG State Trial 1  Prahran Rhythmic Gymnastics  7 February
 17-18 March  WAG State Trial 2 (ALP 7 & 8)  TBC  14 February
 18 March  AER State Trial 2  TBC  14 February
 18 March  Knox KindergymFest  Knox Gymnastics Club  TBC
 24 March  RG Trial 2  Ruyton Rhythmic Gymnastics  21 February
 24-25 March  MAG State Trial 1  BTYC Gymnastics Club  21 February
 24-25 March  WAG State Trial 2 (ALP 9 & 10, Future - Senior International)  MYC Gymnastics  21 February
 24-25 March  ACR State Trial 1  Nunawading Gym & Sports Club  21 February
 25 March  CYC State Team Qualifying TRP & DMT and Levels Interclub Competition  Cheltenham Youth Club  2 March
 APRIL
 8 April  Eureka WAG 7-10 Invitational  Eureka Gymnastics Club  TBC
 8 April  State Team Quaifying Competition  Rowville Community Centre  8 March
 14-15 April  MAG Victorian Championships Qualifier & State Trial 2  BTYC Gymnastics  14 March
 14-15 April  WAG State Trial 3 (ALP 7-10* & Future - Senior International)
 * only via selection (refer to 2018 Event Handbook)
 Jets Diamond Creek  14 March 
 14-15 April  ACR State Trial 2  Aerodynamix Gymnastics  14 March
 22 April  MLC WAG Senior Star Classic  MLC Gymnastics  21 March
 27-29 April  MAG & WAG Senior Victorian Championships  Melbourne Sports & Aquatic Centre  28 March
 MAY
 6 May  RG Senior Victorian Championships  Prahran Rhythmic Gymnastics  4 April
 JUNE
 16 June  Maffra Masters  Maffra Gymnastics Club  25 May
 16 June  Aerochallenge  Melbourne Sports & Aquatic Centre  18 May
 17 June  Sue Draper Memorial Pairs Competition (MAG, WAG & GfA)  Maffra Gymnastics Club  16 May
 17 June  Knox Fantastically FUN  Knox gymnastics Club  TBC
 24 June  RG Strathcona Cup  Strathcona Gymnasium  23 May
 30 June - 1 July  WAG Judges Invitational (ALP 2-4)  Eclipse Gymnastics  25 May
 JULY
 7-8 July  Flyaway WAG Gymnastics Invitational (ALP 3-10)  Flyaway Gymnastics  6 June
 14-15 July  YMCA Geelong Invitational (ALP 2-4)  YMCA Geelong - Newtown  13 June
 14-15 July  Eastern WAG Invitational (ALP 3-6)  Eastern Gymnastics Club  14 June
 15 July  Knox WAG Invitational (ALP 1&2)  Knox Gymnastics Club  TBC
 19th-20th July  AeroSchools (Primary & Secondary)  TBC  8 June
 21st July  Aerobic Gymnastics Victorian Championships  TBC  20 June
 21-22 July  Niddrie Gymnastics WAG Invitational (ALP 3-6)  Niddrie Gymnastics  13 June
 21-22 July  Junior Gippsland Championships (MAG & WAG)  Maffra Gymnastics Club  20 June
 22 July  Acrofun Annual Invitational (ALP 2-5)  Acrofun  30 May
 22 July  EKGA WAG Invitational (ALP 1&2)  Essendon Keilor Gymnastics Academy  TBC
 28 July  RG Judges Invitational (7-8 & Multiples)  Ruyton RG  6 July
 28-29 July  WAG Judges Invitational (ALP 5&6)  YMCA Geelong - Newtown  27 June
 28-29 July  Warrnambool Invitational WAG ALP 1 & 2, MAG 0-6  Warrnambool Gymnastics Centre  20 June
 29 July  ACR Gymnastics Technical Committee Invitational  Essendon Keilor Gymnastics Academy  29 June
 29 July  RG Judges Invitational (1-6)  Strathcona Gymnasium  27 June
 29 July  Warragul WAG Invitational (ALP 1-3)  Warragul Gymnastics Club  TBC
 AUGUST
 4-5 August  WAG Balance Challenge (ALP 2-6)  Balance Gymnastics  TBC
 4-5 August  Knox WAG Invitational (ALP 3-6)  Knox Gymnastics  TBC
 5 August   Grips MAG 2-4 Invitational  Grips Gymnastics  TBC
 5 August  CYC WAG 3-6 Invitational (Limited)  Cheltenham Youth Club  TBC
 11-12 August  Jets Gymnastics Shepparton WAG Invitational  Jets Gymnastics Shepparton  2 July
 11-12 August  HYC WAG Invitational ALP 1-3  Highett Youth Club  29 June
 12 August  MYC MAG 2-4 Invitational  MYC Gymnastics  17 July
 12 August  Aerodynamix WAG Invitational (ALP 3-6)  Aerodynamix Gymnastics  TBC
 12 August  EKGA Invitational (ALP 3-6)  Essendon Keilor Gymnastics Academy  TBC
 18 August  Portland Gymnastics MAG & WAG Invitational  Portland Gymnastics Club  1 July
 18-19 August  PIT MAG Invitational & LAT (Levels 2-4)  PIT Gymnastics  18 July
 18-19 August  Eclipse WAG Invitational (ALP 3-10)  Eclipse Gymnastics  TBC
 19 August  Knox Masters  Knox Gymnastics  TBC
 24 August  MGC AER Interschool Competition  Melbourne Girls' College  TBC
 24-26 August  Fusion FX
 ACR, WAG & TeamGym Victorian Championships
 Casey Stadium  25 July
 25-26 August  RG Intermediate Victorian Championships  Prahran Rhythmic Gymnastics  25 July
 26 August  BTYC MAG Hong Gen Wang Challenge  BTYC Gymnastics Club  27 July
 SEPTEMBER
 1-2 September  MAG Junior Victorian Championship Qualifier  BTYC Gymnastics  1 August
 2 September   Grips WAG Invitational (ALP 3-6)  Grips Gymnastics  12 August
 4-7 September  Gymnastics Victoria School Carnival
 Inter School Gymnastics (Secondary)
 TBC  27 July
 8-9 September  Jets Gymnastics "Learn to Fly" Invitational (ALP 3-10)  Jets Gymnastics Diamond Creek  1 August
 9 September  Spring Aerochallenge  Melbourne Sports & Aquatic Centre  10 August
 9 September  Hamilton & District Gymnastics Club Annual WAG Invitational (ALP 1-6)  Hamilton & District Gymnastics Club  TBC
 9 September  Knox MAG Invitational (Levels 2-4)  Knox Gymnastics  12 August
 10-12 September   Gymnastics Victoria School Carnival
 Inter School Gymnastics (Primary)
 TBC  27 July
 13 September  Gymnastics Victoria School Carnival
 Rhytmic Schools & Acro Schools
 TBC  1 August
 15-16 September  MAG HPC Junior Invitational  Victorian Men's HPC  15 August
 15-16 September  Eureka WAG Invitational  Eureka Gymnastics Club  15 August
 15-16 September   Casey Gymnastics  WAG Invitational (ALP 2-6)  YMCA Endeavour Hills  5 August
 15-16 September  2018 Energetic Cup (ALP 2-10)  TBC  TBC
 22-23 September  Senior Gippsland Championships (WAG, MAG & TRP)
 (incl. South East Regional Championships)
 Maffra Gymnastics Club  22 August
 23 September  WAG North West Regional Championships  Mildura Gymnastics  27 August
 23 September  Mildura WAG Invitational & LAT (incl. WAG North West Regional Championships)  Mildura Gymnastics  27 August
 22-25 September  MLC WAG Junior Star Classic (ALP 3-10)  MLC Gymnastics  29 August
 27-30 September  Waverley Acromat Classic & Trans Bass Trial  Waverley Gymnastics Centre  24 August
 OCTOBER
 6-7 October  WAG Metro North Regional Championship  BTYC Gymnastics  5 September
 6-7 October  WAG South West Regional Championship  Warrnambool Springers Gymnastics  5 September
 6-7 October  Warrnambool ALP 3-10 Invitational (incl. WAG South West Regional Championship)  Warrnambool Springers Gymnastics  5 September 
 13-14 October  MAG Junior Victorian Championships  BTYC Gymnastics  12 September
 13-14 October  WAG Metro East Regional Championship  Aerodynamix Gymnastics  12 September
 13-14 October  WAG Metro West Regional Championship  YMCA Geelong - Newtown  12 September
 14 October  Grips WAG Invitational (ALP 1&2)  Grips Gymnastics  7 September
 20-21 October  RG Junior Victorian Championships  Ruyton Rhythmic Gymnastics  19 September
 20-21 October  WAG North East Regional Championship  Flyaway Gymnastics Club  19 September
 20-21 October  WAG Metro South Regional Championship  Waverley Gymnastics Centre  19 September
 20-21 October  Blue Lake Gymnastics Invitational (MAG & WAG)  Blue Lake Gym Club  6 September
 27-28 October  TRP Victorian Championshp & Levels All Stars  TBC  26 September
 27-28 October  WAG State Pennant  Waverley Gymnastics Centre  26 September
 NOVEMBER
 2-6 November  WAG Junior Victorian Championships  Geelong Arena  3 October
 10-11 November  WAG Junior Victorian Championships (Levels TBC)  TBC  3 October
 10-11 November  RG Multiple Victorian Championships  Carey Rhythmic Gymnastics  10 October
 11 November  2019 TRP State Team Qualifier  Cheltenham Youth Club  19 October
 17-18 November  Natimuk & District Annual MAG & WAG Invitational  Natimuk & District Gym   Club  12 October
 DECEMBER
 8-9 December  Carey Cup  Carey Rhythmic Gymnastics  8 November